Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Mutatie / schimbarea domiciliului
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Mutatie / schimbarea domiciliului

Buna ziua,

Am cateva intrebari in ceea ce priveste domiciliul oficial:
1. Daca un om are doua locuinte, una in orasul A si celalalt in orasul B, este legal sa aiba domiciliul oficial (scris pe buletin) pt orasul A, dar sa locuiasca in locuinta din orasul B?

2. Daca un are domiciliul oficial in judetul X, si este PFA, poate sa aibe sediul in judetul Y (si sa locuiasca de fapt in judetul Y)?

3. Daca un om are nevoie sa locuiasca cate 3 - 6 luni intr-un oras, dupa care sa se mute in alt oras, tot pt 3 - 6 luni, spre exemplu in interes de serviciu, trebuie sa-si schimbe mereu domiciliul oficial?

4. Exista o alternativa la a-ti muta domiciliul oficial (adica, cel care este scris in buletin), daca ai nevoie sa locuiesti in alt oras (pe o perioada determinata sau nedeterminata, intr-o locuinta luata in chirie de firma la care lucrezi sau de tine personal)?
Se poate sa aiba domiciliul intr-un loc si resedinta in alt loc.merge la evidenta populatiei si aplica viza de resedinta pe buletin.