avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Disponibilizare individuala si somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Disponibilizare individuala si somaj tehnic

Buna ziua!
Am o mare nelamurire societatea unde lucrez vrea sa disponibilizeze niste angajati care sunt in somaj tehnic. Intrebarea mea este: Inainte de a se face disponibilizarea trebuiesc scosi din somajul tehnic? Daca da, cu cat timp inainte sa se faca disponibilizarea? Am uitat sa va precizez ca este vorba despre disponibilizari individuale.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:51, 2 Septembrie 2013
Procedura este :
1. Trebuie facuta incetarea suspendarii c.i.m., ca urmare a intrarii in "somajul tehnic".

2. Emiterea preavizului de minim 20 de zile lucratoare.

3. La expirarea preavizului :
- emiterea si comunicarea deciziei de incetare
- emiterea si comunicarea adeverintei de vechime
- emiterea si comunicarea adeverintei de somaj.
Multumesc frumos pentru raspuns. V-as ruga sa mai imi spuneti cu ce data ii scot dinsomajul tehnic, la inceputul lunii sau cu data inceperii preavizulu
Puteti sa-l scoateti din somajul tehnic cu aceeasi data cu care incepe preavizul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfiintarea unui post intr-o firma gabitza79 gabitza79 In cazul desfiintarii unui post intr-o firma care sunt pasii care trebuie urmati? Se face o notificare catre persoana a carui post se desfiinteaza ,prin care ... (vezi toată discuția)
Care este procedura pentru concediere in baza art 65 codul muncii RamonaTache RamonaTache Printr-o decizie a conducerii s-a decis desfiintarea unui post si va trebui emisa decizie de incetare a CIM pentru salariatul care ocupa acel post. Care sunt ... (vezi toată discuția)
Incetare contract de munca ramo1305 ramo1305 Buna ziua, care sunt procedurile pentru a rezilia un contract de munca, fie cu acordul partilor, fie din lipsa activitatii pentru postul ... (vezi toată discuția)