Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Disponibilizare individuala si somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Disponibilizare individuala si somaj tehnic

Buna ziua!
Am o mare nelamurire societatea unde lucrez vrea sa disponibilizeze niste angajati care sunt in somaj tehnic. Intrebarea mea este: Inainte de a se face disponibilizarea trebuiesc scosi din somajul tehnic? Daca da, cu cat timp inainte sa se faca disponibilizarea? Am uitat sa va precizez ca este vorba despre disponibilizari individuale.
Va multumesc!
Procedura este :
1. Trebuie facuta incetarea suspendarii c.i.m., ca urmare a intrarii in "somajul tehnic".

2. Emiterea preavizului de minim 20 de zile lucratoare.

3. La expirarea preavizului :
- emiterea si comunicarea deciziei de incetare
- emiterea si comunicarea adeverintei de vechime
- emiterea si comunicarea adeverintei de somaj.
Multumesc frumos pentru raspuns. V-as ruga sa mai imi spuneti cu ce data ii scot dinsomajul tehnic, la inceputul lunii sau cu data inceperii preavizulu
Puteti sa-l scoateti din somajul tehnic cu aceeasi data cu care incepe preavizul.