Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... cum se contesta Procesul Verbal - cainele nu a purtat ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

cum se contesta Procesul Verbal - cainele nu a purtat botnita

buna ziua, am fost amendata in baza unei hotarari al consilului local pentru ca am plimbat cainele pe strada principala fara sa aibe botnita pusa...pe bot. Ii atarna in gat. Cainele era in lesa, si vorbim de o Vizsla Maghiara...in varsta care nu poate fi considerat agresiv.
Din cate vad in PV sunt mentionate toate datele care trebuie sa fie conform legii.
Totusi as vrea sa contest amenda.
Va rog sa imi dati o idee cam ce ar trebui sa aduc ca si argument?
Va mutlumesc!
Cred ca un avertisment era mai potrivit in acest caz.Depinde de instanta. Aveti grija la termen. Va doresc succes.
Sunt si eu in acceasi situatie, am un Malinois si azi cand alergam am primit un avertisment ca nu are botnita , il alergam pe malul muresului, dar nu am vazut in tot Aradul un caine plimbat cu botnita. Avem voie doar in locurile amenajate ptr caini .....hello ...treziti-va unde frast sunt in Arad locuri amenajate ptr caini?