Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna ziua,
datorita pblemelor de sanatate a trebuit sa optez pentru pensioanare,am incheiat activitatea cu angajatorul.Acum am decizia ca apt de munca dar nu gasesc de munca,am citit ca ma pot inscrie la somaj dar ca as avea nevoie de adeverinta de la angajator-ultimul.
1. Angajatorul mai poate sa-mi ofere dupa pensionare o noua reangajare?
2.Daca acesta a desfiintat punctul de lucru unde am domicililu cum pot sa-i mai contactez?
Multumesc!
1. Daca angajatorul doreste si are nevoie de serviciile dvs. va poate reangaja.

2. Il puteti contacta pe angajator la sediul firmei (nu trebuie neaparat la punctul de lucru) si ii solicitati adeverinta tip pentru somaj (Anexa 26).