Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plangere abandon de familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plangere abandon de familie

Asi vrea sa interesezi ca fostul soti,nu plateste pensia alimentara de 35 luni,ce pot sa fac? Am fost si la executor care nu a facut nimic in afara de un proces verbal,a fost un nesimtit. X-(
Depuneti o plangerea penala prealabila, in sensul savarsirii infractiunii de abandon de familie, incriminata de art.305 din Codul penal.

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala , reprezinta o cauza care inlatura raspunderea penala, incidenta pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.( chiar in etapa recursului procesului penal ).

In calitate de parte vatamata, va puteti constitui parte civila, in vederea recuperarii prejudiciului cauzat,precizand defalcat sumele de bani cu titlu de daune morale si materiale.

Aceasta posibilitate exista oricand, in cursul urmaririi penale .
In fata instantei de judecata constituirea de parte civila se poate initia pana la citirea actului de sesiza si de inculpare, rechizitoriul.

Actiunea civila alaturata celei penale trebuie sustinuta de mijloace de proba , si , ulterior, in temeiul hotararii judecatoresti, se poate proceda la executarea silita a debitorului obligatiei legale de intretinere, raportat la aceste sume de bani.

Legiutorul a prevazut un caz special de suspendare conditionata a executarii pedepsei, chiar daca nu sunt intrunite conditiile prevazute de lege pentru acest mod de individualizare judiciara a pedepsei.( in cazul in care este primul conflict cu legea penala ).

Executarea silita vizeaza indentificarea bunurilor mobile si imobile, detinute, in vederea indisponibilizarii lor.

Totodata, pot fi poprite si veniturile salariale.

Succes.
am citit ca trebuie dat plangerea dupa 2 luni de neplata,daca a decurs mai mult procurorul araunca inapoi plangerea nerezolvata. Nu are loc de munca cu contract,la negru lucreaza,nu poate fi retinuta din salariu. Ce pot sa fac atunci in legatura cu recuperarea datoriei?