Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preluare angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preluare angajat

Buna ziua,
dupa terminarea pensiei de invaliditate,vreau sa ma angajez. Angajatorului ii sunt necesare acte pentru a demonstra ca am incheiat pensia?
La angajare se cer de la medicul de familie adeverinte pentru capacitate de munca?
Multumesc
II putet duce o decizie de incetare a platii pensiei , precum si dovada medicala ca v-ati recapatat capacitatea de munca.
Pentru dovada medicala este nevoie sa mg la comisia de expertiza,dar am intalnit o pblema pe motiv ca mi-a expirat decizia cu o zi medicul de familie nu-mi mai elibereaza biletul de internare. Casa de asigurari ma poate ajuta in acest sens? E nevoie sa platesc pentru a demonstra starea sanatatii?
Trebuie sa mergeti la comisia medicala.
Evaluarea capacităţii de muncă ,se face la cerere, de către medicul specializat în expertiză medicală a capacităţii de muncă.
Pentru evaluarea capacităţii de muncă, cererea şi documentele medicale ale solicitantului se depun la cabinetul de expertiză medicală a capacităţii de muncă din cadrul casei teritoriale de pensii competente în funcţie de domiciliul solicitantului.
asa este,dar pentru a demonstra starea ok de sanatate trebuie sa am internare(este vba de oncologie),medicul de familie nu-mi elibereaza biletul de internare deoarece am vechea decizie expirata asta inseamna ca nu mai sunt asigurat la casa de sanatate?
Trebuie sa platesc pentru a beneficia de acel bilet de trimitere dela medic?
Din cate stiu , trimiterile nu se platesc.
Insa daca nu mai sunteti asigurat, probabil ca se platesc . De ce nu ati intrebat medicul de familie?