Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce sa întâmpla daca ma da afara si divortez?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce sa întâmpla daca ma da afara si divortez?

Sunt angajata la firma. Sotului . Nu sunt de acord sa semnez demisia ( de comun acord) pe sonmaj nu vrea sa ma dea pentru ca sa nu pot câștiga custodia baiatului de 2 ani si 4 luni nu știu ce sa fac a zis ca daca nu semnez ma da afara cu 61 A cum ca nu mama prezentat la locul de munca. Dați-mi un sfat cum sa fac si ce sa fac.
Nu va inaintati demisia in nici un caz. Nu va poate obliga si nici da afara, decat daca va desfiinteaza postul si atunci va duceti in somaj. Daca vrea sa va desfaca contractul cu art.61, trebuie sa faca mai intai cercetare disciplinara si sa va convoace, etc, bataie mare de cap. Lasati-l sa va desfaca contractul de munca cum vrea domnia sa, stati o vreme si apoi contestati la tribunal. Va fi obligat sa va plateasca din urma. Multa bafta si nu va lasati intimidata de sotul /patron.