Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recuperare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recuperare pensie alimentara

Buna ziua!cum il pot actiona in instanta pe fostul sot pt neplata pensiei alimentare? Nu a mai platit.o de 4 luni.
Ati vorbit cu el, stiti de ce nu plateste ?
Puteti sa-i faceti plangere penala sau sa va adresati unui executor judecatoresc in vederea executarii silite a veniturilor tatalui.
Ce pasi trebuie sa urmez pt a.l da in judecata pe fostul sot pt neplata pensiei alimentare?
Nu aveti motiv sa formulati o noua actiune de chemare in judecata, pentru ca aveti deja un titlu ( o hotarare judecatoreasca) prin care a fost stabilita pensia de intretinere care trebuie platita de debitor.
Aveti la indemana 2 variante:
1.- plangere penala pentru savarsirea infractiunii prev de art 305 al.1 lit.c) c.pen - abandonul de familie , sens care puteti depune plangerea la parchetul caruia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond sau la politie,
2.- sa puneti in executare hotararea prin care s-a stabilit pensia de intretinere, sens in care este necesar sa va adresati unui executor judecatoresc.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat