Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... intrebare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

intrebare

buna,
am si eu o intrebare. acum cateva zile prietenul meu cel mai bun a fost prins intr un supermarchet sustragand un obiect in valoare de 150 ron. a fost prins de catre cei de la securitate si. nu au chemat politia, dar l-au pus sa plateasca de 10 ori valoare produsului. adica 1500 ron. a avut cardul la el si a platit. apoi i a dat drumul sa plece si i s-a spus ca nu mai are voie sa intre in magazin.
in situatia de fata ce i se mai poate intampla.
va multumesc
da are bonul acela de la casa unde a platit cu cardul.
in caz ca il denunta totusi fiind la prima abatere poate primi decat amenda aceea??
ma gandesc ca daca la pus sa plateasca de 10 ori valoarea produsului nu l mai denunta..
va rog sa imi raspundeti.
ideea e ca pe el l-a prins la casa si apoi a fost dus si perchezitionat...nu a dat nicio declaraite ci doar a semnat acea fisa de constatare.
apoi a fost pus sa plateasca de 10 ori si i s-a spus ca este liber.
adryan8183, utilizator
Cu siguranta nu vor mai face plangere. Problema este modalitatea pe care au folosit-o si anume ca l-au pus sa plateasca suma de 10 ori. Nu vad cum se justifica in contabilitate. Si mi se pare un abuz facut si de catre angajatii magazinului. Oricum e bine ca s-a terminat asa, pentru ca avea toate sansele sa-i faca un dosar penal.
sa inteleg deci ca nu vor fi probleme?nu vor trimite la politie? el tot se gandeste ca va primi acasa ceva si ca il va chema la politie. sa inteleg ca nu aveau voie sa l puna sa plateasca de 10 ori valoarea produsului?
va multumesc mult.

o alta intrebare a mea ar fi aceea ca daca in caz ca totusi vor depune plangere exista riscul ca el sa faca inchisoare (chiar daca a achitat)sau un avocat bun poate rezolva problema? sau va da doar amenda?
multumesc
adryan8183, utilizator
Nici eu nu cred ca va mai fi sesizata politia.
Dubios e modul in care au procedat cei de la firma de paza.
Dar oricum daca ati platit nu mai aveti ce face.Ar trebui sa deschida un proces ceea ce nu stiu cat s-ar merita.

In clipa de fata nu are nevoie de avocat si nici in viitor in legatura cu aceasta fapta.

AVOCAT Claudiu Lascoschi
va multumesc pentru raspuns. deci nu exista riscul inchisorii!??? pt ca este foarte speriat!.