Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie

Buna ziua,

As dori sa ma interesez si eu de ceva ce am auzit de la un prieten de familie.
Este adevarat ca o luna pe an se poate iesi mai usor la pensie???
Si inca ceva am citit in ziarul : click .... ca in fiecare an se creste cu cate un an varsta de iesit la pensie .... daca ar fi asa mama mea in varsta de 54ani ar putea sa iasa la anu la pensie , dar cand se duce la casa de pensii ii zice ca se ia dupa anu in care sa nascut. De ce nu se ia dupa vârsta care e sa ziceam la anu.
Ex: la anu varsta de pensionare este de 59 de ani si 6luni sau ceva de genu si ea sar incadra deoarece a lucrat 18ani in grupa intai de munca si are 30 de ani de munca la activ.

Astept si eu raspuns.

Va multumesc anticipat :))
Problema e ca nu I se acorda de la casa de pensii unde a depus dosaru....zice ca iese la 56 la pensie anticipata....cum poate face si ea sa ii DEA pensia???? Ca ar iesi si maine da nu stie cum.....
1. Ori datele prezentate de dvs. cu sunt cele corecte ori cei de la Casa de Pensii au gresit ceva.

2. Intrebati pe cine a spus ca nu se poate si sa vada ce deosebire este intre ceea spune el si ce am spus eu.