Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenzi pentru depasirea vitezei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenzi pentru depasirea vitezei

Buna, as dori sa stiu care este protocolul pe care trebuie sa-l indeplineasca un politist/a atunci cand te opreste pt depasirea vitezei in localiate?( cum ar tb el sa se comporte conform legii)
Daca este obligat sau nu sa-ti arate inregistrarea si ce se intampla daca nu semnezi P.V?
Va multumesc!
Nu este obligat sa arate nicio inregistrare iar daca contravanientul refuza sa semneze procesul verbal trebuie sa gaseasca un martor asistent ale carei date de identificare i se inscriu in procesul verbal care confirma refuzul semnarii. Daca nu gaseste niciun martor trebuie sa consemneze motivul lipsei martorului asistent, nu era nimeni prin imprejurimi sau nu a vrut nimeni sa fie pus martor asistent. Nu poate fi martor asistent un alt agent constatator. Refuzul semanrii procesului verbal nu inseamna recunoasterea faptei.
Nu exista stipulata obligatia in sarcina agentului constatator de a prezenta inregistrarea probei video care sa sustina si sa probeze depasirea vitezei
Proba video poate fi prezentata in instanta ,in cazul formularii de catre contravenient de plangere contraventionala impotriva PV contraventie
Refuzul semnarii PV contraventie nu are relevanta fata de constatarea si consemnarea contraventiei