Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nota incorecta bac
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nota incorecta bac

Buna Seara .
Am si eu o intrebare :fiica mea a dat bacul sesiunea din toamna la chimie si a luat nota 6,60 am facut contestatie si i sa dat 6,80 (cu aceasta nota reusea sa ia bacul dar nu i sa pus nota de la contestatie ci nota care a luat-o la examen respectiv 6,60.
Intrebarea mea este se poate actiona in instanta ,precizez ca la anumiti elevi sa dat nota dupa contestati iar la altii nu
Pai da ce dovada aveti ca i s-a modificat nota? Daca aveti, actiune pe obligatia de a face si raspundere civila bineinteles.
pe site edu.ro este trecuta nota de la contestatie 6,80 dar nota finala este 6,60 (este nota de la examen,) nu intelegem de ce nu sa trecut nota de la contestatie ca fiind finala si atunci putem actiona in instanta
Trebuie sa certificati prin incris autentificat de la administratorul site-ului, daca acesta apartine MEN, sau de la minister, dupa care, ca mai sus.
eu stiu ca rotunjirea notei ,in urma unei contestatii la bac ,nu se face decat in cazul in care s-a obtinut minim 0.50 puncte in favoarea elevului. Daca la corectura a doua(dupa contestatie) nu acumuleaza cei 0.50 ,nota ramane neschimbata.