Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Perimarea cererii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Perimarea cererii

Daca instanta a acordat termen din oficiu invocand perimarea cererii de chemare in judecata, iar reclamanta se prezinta la termen solicitand repunerea in termen si judecarea dosarului in continuare ... se poate repune in termen si judeca ?

Sau se va constata perimarea si va trebui deschis un nou dosar avand acelasi obiect ?

Multumesc
Buna ziua,
daca instanta a acordat termen din oficiu invocand perimarea cererii de chemare in judecata, iar reclamanta se prezinta la termen solicitand repunerea in termen si judecarea dosarului in continuare, se repune in termen si se merge inainte cu procesul.
Daca se acorda o hotarare de catre instanta care constata perimarea, era supusa recursului, la instanta ierarhic superioara, in termen de 5 zile de la pronuntare. Cand perimarea se constata de o sectie a Inaltei Curti de Casatie si Justutie, recursul se judeca de Completul de 5 judecatori.-art.421 Noul C. Proc.Civ.

Cu stima,
Boeriu si ASociatii

Multumesc pentru raspuns! As mai avea o intrebare: la termenul anuntat de instanta pentru judecarea perimarii, dupa solicitarea repunerii in termen, se va discuta fondul dosarului sau se va discuta dosarul la un nou termen ce va fi acordat de instanta dupa termenul "perimarii" ?
Cauza se judecă potrivit dispoziţiilor vechiului Cod de procedură civilă.

Nu are importanţă ce doreşte acum reclamanta. Instanţa va constata că a intervenit perimarea şi va pronunţa o hotărâre în acest sens. Perimarea este o sancţiune care intervine de drept, prin urmare voinţa părţilor în proces nu este relevantă.

Singurele situaţii în care nu curge termenul de perimare sunt următoarele:
-actul de procedură care a generat suspendarea cauzei trebuia efectuat din oficiu, nu de către reclamant;
-din motive care nu sunt imputabile reclamantului, cererea n-a ajuns la instanţa competentă;
-nu s-a putut fixa termen de judecată în cauză din motive independente de voinţa reclamantului.

Potrivit art. 250, alin. (3) Cod procedură civilă, perimarea se suspendă, de asemenea, pe timpul cât partea este împiedicată de a stărui în judecată din pricina unor împrejurări mai presus de voinţa sa.