Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Am doua intrebari: 1 Tatal sotiei mele a decedat acum sapte ani .Era despartit de mama sotiei mele si recasatorit in alt oras( Galati).Nu eram in relatii prea apropiate.Am aflat de curind ca a decedat . Sotia mea mai are vreun drept de mostenire asupra bunurilor ramase si cum pot afla ce patrimoniul avut la data decesului? Cu cea de-a doua sotie nu a avut copii,sotia mea fiind singurul sau copil. 2 Sora tatalui sotie mele , (o matusa) , care nu avea sot si copii a decedat acum trei luni la vasta de nouazeci de ani.Detinea un apartament pe care l-a lasat printr-un testament unei familii care prin mijloace asacunse i-au solicitat acest lucru .Sanatatea ei mintala era deja afectata . Cum putem ataca acest testament prin care acesti vanatori de bunuri au reusit sa o deposedeze in detrimentul mostenitorilor ? Cu stima si deosebit respect.
Având în vedere că este fiica defunctului are dreptul la moștenire. Solicitați de la primăria ultimului domiciliu anexa 24 și ve-ți afla bunurile impozabile și persoanele cu care ve-ți intra la moștenire.
În ceea ce privește cea de-a doua problemă dacă puteți dovedi că la data întocmirii testamentului mătușa nu avea discernământ atunci contactați un avocat și s-ar putea să aveți șanse