Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj, numar de telefon informatii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj, numar de telefon informatii

Buna ziua,am si eu o intrebare.Pe data de 5 am fost de am semnat prima mea viza pe carnetul de somer si mi a inscris acolo urmatoarea data ,pe 8 octombrie.Acum intrebarea mea este....Cand voi primi indemnizatia propriu zisa ,luna aceasta sau luna urmatoare? M ar interesa un numar de telefon la care as putea suna sa intreb si sa mi se raspunda exact pe cazul meu.Banuiesc ca au o baza de date.De asemenea,l as putea primi altfel decat prin posta,de exemplu pe card sau prin CEC? Multumesc!
1. Indemniatia de somaj se primeste in fiecare luna pentru luna precedenta.

2. Numarul de telefon il solicitati chiar de la Agentia de Somaj.

3. Indemnizatia de somaj se poate primi prin posta sau se poate depune in cont la banca sau pe card (luati legatura cu Agentia de Somaj).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
tudorvaleriu a scris:

1. Indemniatia de somaj se primeste in fiecare luna pentru luna precedenta.

2. Numarul de telefon il solicitati chiar de la Agentia de Somaj.

3. Indemnizatia de somaj se poate primi prin posta sau se poate depune in cont la banca sau pe card (luati legatura cu Agentia de Somaj).

Deci sa inteleg ca voi primi banii abia in octombrie,desi eu am depus dosarul si cererile inca din iulie august?(dar prima viza pe 5 septembrie a fost semnata)
WriTor, utilizator
1. Pe carnetul de somer si pe decizia emisa de AJOFM scrie data cu care vi s-a aprobat indemnizatia de somaj.

2. In luna urmatoare acelei date trebuie sa primiti indemnizatia de somaj.

3. Daca suntetio somer provenit din absolvent al unei forme de invatamant puteti beneficia de indemnizatie de somaj dupa 60 de zile de la data absolvirii.