Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cheltuieli de spitalizare in urma unui accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cheltuieli de spitalizare in urma unui accident

In urma unui accident rutier au fost spitalizate sotia 12 zile ,fiica si nora cate 11 zile ,autorul accidentului fiind fiul meu [derapare si izbire de un pom]. Au suferit operatii sotia [ruptura de ficat] si nora [ruptura de splina].Dupa mai mult timp [ma teptam de fapt] mi-a sosit de la spital o instiintare cu cheltuielile de spitalizare.
Ce m-a bagat in panica nu e faptul ca a venit aceasta instiintare ci valoarea ei-peste 13.000 roni.
Avand in vedere veniturile reduse mult ale familiei [sotia nu a mai lucrat dupa accident,copii nu au un serviciu stabil iar fiica este studenta ] ma intreb cum naiba o sa platesc suma asta colosala financiar vorbind
. Orice sfat cu referire la scaderea acestei sume este binevenit
Ceea ce ma intereseaza de fapt este reducerea acestei sume ; pana la urma au fost 26 zile internate la salon x 1 milion pe zi plus 8 zile sotia la ATI x 4milioane plus doua operatii [ficat si splina] x 5 milioane plus trei tomografe x 4milioane plus imobilizarea mandibulei cu atele si butoni ,sa zicem 5 milioane si aparat gipsat la nivelul trunchiului tot 5 milioane iar restul adica medicamentele inclusiv la ATI ,la ora7,00 dimineata primeam lista si mergeam frumos la farmacie si le cumparam - cu banii mei -. deci suma s-ar ridica la aproximativ 9.000 ron.
Acum de unde diferenta de 4.000 si ceva de ron ,asta nu inteleg ,poate imi explica cineva...
Solicitati devizul spitalizarii pentru a va lamuri asupra valorii facturii. Cel mai probabil diferenta vine de la valoarea interventiilor chirurgicale.
Am vazut devizul...Ziua de spitalizare este calculata la 2 milioane lei vechi/zi iar ziua de spitalizare la sectia ATI [terapie intensiva] - 7 milioane/zi. La obiectia mea referitoare la faptul ca marea majoritate a medicamentelor au fost cumparate de mine [intrucat asa mi -a fost impus ,sub motivatia ca spitalul nu are medicamentele respective] mi-au fost cerute facturile de cumparare carora,in acele terifice zile ,nu le-am dat nici o importanta...deci nu le am.
So, at last ,sunt bun de plata [cel putin au acceptat plata in cinci rate la trei luni,intrucat nu dispun momentan de toata suma - 140 milioane lei vechi ].
End the story...I think...
Vreo opinie referitoare la tarifele aplicate ? Evenimentul s-a petrecut acum aproape trei ani...
Probabil nu este vorba de Romania. In Romania nici constitutia nu se respecta. In realitate cetateanul accidentat este cel mai jumulit. Am o ruda internata in spital, vatamare corporala cu leziuni multiple in urma unui accident. Daca nu ai asigurare nici mancare nu-ti dau. Daca nu ai pe nimeni care sa te ajute fizic si material esti mancat, mori cu zile, si un caine este mai bine tratat. Totul se cumpara, de la tifon, fese pana la materialele necesare pentru operatie. Se practica un santaj pervers: vrei sa se faca bine trebuie sa cumperi asta, nu aduci nu raspundem de pacient. Am discutat cu economistul spitalului, asa stiam si eu ca victimei i se asigura ingrijirile corespunzatoare, spitalul solicita CNAS suplimentarea fondului cu suma respectiva necesara spitalizarii victimei, urmand ca spitalul prin regres sa fie despagubita pe baza asigurarii celui care a acidentat-o. Economistul mi-a spus ca ei nu se ocupa cu asa ceva, este problema victimei sa se judece cu asiguratorul. I-am spus ca nu este posibil ca o persoana accidentata sa fie lasata sa moara cu zile pentru ca victima nu are banii pentru a-si procura tratamentul zilnic, in plus este imobilizata. Mi-a dat un raspuns cinic. Pe el nu-l intereseaza, spitalul a epuizat bugetul pe anul acesta. Este un sistem creat, intretinut si bine pus la punct de stat, din care s-a dezvoltat o adevarata mafie, toti au de castigat, de la infirmier, pana la farmacii, etc si toate pe seama pacientului. Au fost medicamente pe care nu le-am gasit la farmaciile din jurul spitalului, a trebuit sa cutreier toate farmaciile din oras pentru a le procura. La farmaciile din jurul spitalului preturile sunt mai mari, acestia speculeaza durerea victimei si a rudelor acestora, asistenta sefa iti da lista cu medicamente in ultimul moment, si iti precizeaza ca este nevoie urgent. Nu exista o situatie exacta a necesarului de medicamente si materiale sanitare, in sensul ca ruda pacientului cumpara acele medicamente, pe care le preda asistentei. De unde stie pacientul sau ruda respectivului ca acele medicamente sunt necesare in totalitate sau nu a cumparat mai multe, unele fiind folosite pe alti pacienti. De asemeni de unde stie victima ca acele medicamente sau materiale nu apar in scriptele intocmite de asistenta sefa ca fiind asigurate de spital? Victima are dreptul sa ceara devizul, cine- i respecta acest drept? Si unde sa reclami? te lupti cu morile de vant. Victima unui accident de circulatie trebuie sa aiba in jur de 20000 lei noi pentru a-si asigura un tratament corespunzator, nu la standardele cele mai inalte, aici intrand cheltuieli decontabile pe baza de chitanta si facturi pentru a putea fi despagubit de asigurator si cheltuieli nedecontabile care de multe ori dubleaza suma cheltuielilor decontabile, altfel esti mancat de viu. Sunt ca animalele de prada, cand simt mirosul sangelui, trag toti de tine, pur si simplu te sfasie si din punct de vedere material. Sa nu credeti ca cineva cere, pur si simplu esti ignorat, te lasa sa urinezi fara sa te schimbe, nu-ti da de mancare, nu-ti asigura absolut nimic. Asta-i Romania.
Iti impartasesc punctul de vedere.Daca ai ghionionul sa ajungi intr-o astfel de situatie,esti la mana lor. Cel putin ,ia aminte ce patesc eu acum si strange toate facturile de cumparare ale medicamentelor altfel o sa ai surpriza sa gasesti pe devizul spitalizarii medicamentele cumparate de tine.
Pentru a obtine o copie a devizului trebuie o cerere facuta numai de persoana in cauza [!] adresata directorului spitalului pentru aprobare...