Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozitare tichete de masa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozitare tichete de masa

buna ziua. as dori sa stiu ce impozite si contributii se platesc la tichetele de masa acordate salariatilor, daca se impoziteaza din punct de vedere al impozitului pe veniturile din salarii si al contributiilor sociale?
Tichetele de masa reprezinta venituri salariale in baza art. 55 alin.(1) din Codul fiscal si normelor metodologice date in aplicarea acestuia.Valoarea nominala a tichetelor de masa acordate angajatilor se include in venitul brut lunar din salarii si se impoziteaza conform art. 57 din Codul fiscal .

Contravaloarea tichetelor de masa nu se cuprinde in baza lunara a contributiilor sociale obligatorii, in conformitate cu prevederile art. 296 indice 15 din Codul fiscal.