avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere fara preaviz

sunt agent de securitate,la o firma de paza. am aflat din alte surse nicidecum de la firma ca urmeaza sa fim concediati toti agentii din cauza ca o alta firma de paza a preluat obiectivul. intrebarea mea este : nu era normal sa primim un preaviz ? mentionez ca la angajare am fost constransi sa ne semnam demisiile in alb. totodata mai avem si drepturi salariale restante de incasat, iar contractul nostru de munca nu corespunde cu programul de munca, cu numarul de ore efectuate, fapt ce poate fi dovedit prin procesele verbale ,cat si prin pontaj. nu ni s-au platit nici orele de noapte, nici orele suplimentare. ce putem face in acest caz?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:07, 10 Septembrie 2013
Nu puteti fi concediati fara un preaviz de minim 20 de zile lucratoare.
Daca angajatorul activeza demisiile in alb, atunci sesizati ITM-ul local. Este ilegal ce ati facut.
De asemenea in sesizarea pe care o faceti la ITM, enumerati si celelalte incalcari ale Codului muncii.
In practica, procedura concedierii este :
- decizie AGA de desfiintare a postului
- instiintarea salariatilor de intrarea in preaviz
- la terminarea preavizului comunicarea si emiterea deciziei de concediere si a altor acte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara 12345A 12345A Imi poate spune cineva ce presupune o sesizare la ITM si cum o pot face ?Mentionez ca sunt intr-un preaviz de 15 zile ! Multunesc mult (vezi toată discuția)
Pot fi concediat si in ce mod ? tomyblue tomyblue Buna ziua,rog daca se poate sa mi se spuna daca pot fi concedia, cu ce motive ? In speta lucrez la o institutie de invatamant privata in functia de agent de ... (vezi toată discuția)
Contestare decizie concediere in baza art. 61, lit. a lucihuci1978 lucihuci1978 Buna ziua Mi-a depus demisia fara preaviz de 20 de zile calendaristice cu confirmare de primire prin posta invocand drept motivand nerespectarea duratei ... (vezi toată discuția)