Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere fara preaviz

sunt agent de securitate,la o firma de paza. am aflat din alte surse nicidecum de la firma ca urmeaza sa fim concediati toti agentii din cauza ca o alta firma de paza a preluat obiectivul. intrebarea mea este : nu era normal sa primim un preaviz ? mentionez ca la angajare am fost constransi sa ne semnam demisiile in alb. totodata mai avem si drepturi salariale restante de incasat, iar contractul nostru de munca nu corespunde cu programul de munca, cu numarul de ore efectuate, fapt ce poate fi dovedit prin procesele verbale ,cat si prin pontaj. nu ni s-au platit nici orele de noapte, nici orele suplimentare. ce putem face in acest caz?
Nu puteti fi concediati fara un preaviz de minim 20 de zile lucratoare.
Daca angajatorul activeza demisiile in alb, atunci sesizati ITM-ul local. Este ilegal ce ati facut.
De asemenea in sesizarea pe care o faceti la ITM, enumerati si celelalte incalcari ale Codului muncii.
In practica, procedura concedierii este :
- decizie AGA de desfiintare a postului
- instiintarea salariatilor de intrarea in preaviz
- la terminarea preavizului comunicarea si emiterea deciziei de concediere si a altor acte.