Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Neglijenta in serviciu
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Neglijenta in serviciu

As dori sa aflu daca poate fi actionat in penal pentru neglijenta in serviciu, Comitetul Executiv al Asociatiei de Proprietari.
Pai CEx are contract cu Asociatia?
Pai tre' sa aiba, dom' Emil. Se cheama contract de mandat, esti ales in AG, ai foarte multe obligatii si apoi, penal sau civil, trebuie sa raspunda pentru actiunile sau neactiunile facute. De aceea este nevoie sa te gandesti bine daca sa intri sau nu in "hora". In cazul in care observi ca nu ai nici-o sansa de a indrepta lucrurile, te inscrii la coada de demisii. Se aleg altii care vor sa lucreze (in)corect, dar scapi de penal sau civil - ceea ce nu-i chiar de colo!
Deci, raspuns la intrebare: luati legatura cu un avocat, discutati si vedeti ce sfaturi primiti ca nu-i bine sa faci valuri si sa nu fii pregatit.
Am pus intrebarea in urma lecturarii in presa a unei declaratii a unui director Radet care afirma ca va da in judecata pentru neglijenta in serviciu Comitetele Executive ale asociatiilor care au acumulat debite mari, deoarece nu si-au indeplinit atributiile de a-i actiona pe restantieri in instanta.
Ma indoiesc tare ca RADET poate da in judecata comitetele executive pentru neglijenta in serviciu, deoarece RADET nu a semnat cu comitetul executiv contract pentru datul in judecata a restantierilor, ci pentru plata facturilor catre RADET.

Asadar RADET poate da in judecata o asociatie de proprietari pentru facturile restante, nu pentru activitatea neeficienta a comitetului executiv.
Ar fi un fel de bagat acolo unde nu-ti fierbe oala, adica in treburile interne ale unei asociatii, in modul ei de organizare si de a lucra, de a functiona, al acesteia.

Este doar o declaratie de presa, iar cititorii de ziare trebuie sa fie mai circumspecti in legatura cu ce scrie la ziar....
Aveti dreptate, doamna Elga, situatia aceasta cu presa nu dateaza de azi de ieri. Iata ce spunea Thomas Jefferson:
Advertising = The most truthful part of a newspaper.

Adica, mai pe romaneste, Reclama este partea cea mai de incredere a unui ziar.
Carturarul, utilizator