Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Neglijenta in serviciu
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Neglijenta in serviciu

As dori sa aflu daca poate fi actionat in penal pentru neglijenta in serviciu, Comitetul Executiv al Asociatiei de Proprietari.
Dar proprietarii bun-platnici ar putea face plangere impotriva CEx pentru neglijenta in serviciu, pe acelasi motiv ?
Nici asta nu cred ca se poate deoarece proprietarii sunt cei care si-au ales acest CE si tot ei pot forta, prin convocarea unei AG extraordinare, inlocuirea membrilor CE cu altii, eventual chiar cu cei care sunt initiatorii acestui demers.

Ca proprietar, constient de ceea ce trebuie sa faca un CE si vazand ca asta nu se intampla (chestiunea cu restantierii despre care vorbiti), nu poti sa asisti ani de zile la acest comportament si apoi deodata sa sari sa faci plangere. Esti la fel de vinovat ca si cel pe care l-ai ales, il poti da jos si alege altul, dar....n-ai facut-o, desi puteai sau macar aveai posibilitatea legala de a o face.

Poti sa faci plangere penala atunci cand o persoana aleasa face o ilegalitate, de exemplu fura din banii asociatiei sau ii foloseste abuziv in favoarea sa, in cardasie cu administratorul etc.
Cei care sunt alesi nu sunt angajati ca sa fi facut "neglijenta in serviciu". Ei sunt in "mandat".

Sanctiunea pe care, dv. ca proprietar bun-platnic, o puteti aplica este sa convocati o AG extraordinara si sa-i inlaturati pe cei care nu si-au indeplinit atributiile in mandat.