avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Reabilitare cazier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Reabilitare cazier

Buna ziua ,

pe data de 28.04.2010 am fost condamnat la 9 luni cu suspendare si 2 ani si 9 luni perioda de probatiune , alcool la volan , doresc sa stiu cand pot face reabilitare cazierului judiciar , doresc sa nu mai apara in el .

Multumesc.
Dupa 2 ani si 9 luni intervine reabilitarea de drept, dar cei de la serviciu cazier este posibil sa nu faca acesta rectificare, astfel va trebui sa va adresati instantei cu o cerere prin care sa se constate ca a intervenit reabilitarea de drept.
ART. 86
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.
Codul penal:

Art. 86

Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei

Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.


In cazul in care nu s-a operat in cazier reabilitarea de drept, adresati-va cu o cerere Serviciului de cazier judiciar.
Ultima modificare: Miercuri, 11 Septembrie 2013
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Multumesc pt raspuns , am fost azi pe calea victoriei la serviciul cazier judiciar , am vb la telefon de la poarta , m-au indrumat catre sectia de politie de care apartin sa depun actele pentru cazier si daca inca apar cu cazier sa fac la ei o cerere , care in final ar ajunge la ei . politistul care se ocupa de probatiuni , mi-a pus ca carerea care o sa o fac la dansii o sa primesc un raspuns " sa va adresati instantei de judecata " . O sa mai incerc m,aine la servicul cazier .
Cam asa se intampla, v-am spus din mesaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare de drept- cazier- procedura Roby11 Roby11 Buna ziua, Am fost condamnat la 9 luni cu suspendare si 2 ani de incercare. decizia a fost definitiva si irevocabila pe data de 24 oct.2012. Credeti ca ... (vezi toată discuția)
Hotarare pronuntata in recurs cozsmin2 cozsmin2 Luat direct de pe siteul trbunaluui in cauza [quot]09.11.2012 Complet: RP2+minori nearestati Tip solutie: Admis recurs Solutia pe scurt: Admite ... (vezi toată discuția)
Stergerea din cazier judiciar DUMITRULAURENTIU DUMITRULAURENTIU in data de 15.12.2009.am fost condamnat la 9 luni inchisoare cu suspendare conditionata cf.art.81,82 CP ptr.art.87/1 OUG 195/2002,74/1,a,c CP,76/1,dCP,71,64/a ... (vezi toată discuția)