Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Reabilitare cazier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Reabilitare cazier

Buna ziua ,

pe data de 28.04.2010 am fost condamnat la 9 luni cu suspendare si 2 ani si 9 luni perioda de probatiune , alcool la volan , doresc sa stiu cand pot face reabilitare cazierului judiciar , doresc sa nu mai apara in el .

Multumesc.
Dupa 2 ani si 9 luni intervine reabilitarea de drept, dar cei de la serviciu cazier este posibil sa nu faca acesta rectificare, astfel va trebui sa va adresati instantei cu o cerere prin care sa se constate ca a intervenit reabilitarea de drept.
ART. 86
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.
Codul penal:

Art. 86

Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei

Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.

In cazul in care nu s-a operat in cazier reabilitarea de drept, adresati-va cu o cerere Serviciului de cazier judiciar.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Multumesc pt raspuns , am fost azi pe calea victoriei la serviciul cazier judiciar , am vb la telefon de la poarta , m-au indrumat catre sectia de politie de care apartin sa depun actele pentru cazier si daca inca apar cu cazier sa fac la ei o cerere , care in final ar ajunge la ei . politistul care se ocupa de probatiuni , mi-a pus ca carerea care o sa o fac la dansii o sa primesc un raspuns " sa va adresati instantei de judecata " . O sa mai incerc m,aine la servicul cazier .
Cam asa se intampla, v-am spus din mesaj.