Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inchiriere spatiu comun-uscatorie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inchiriere spatiu comun-uscatorie

Mi-am dat acordul in urma cu 5 ani sa se inchirieze spatiul comun-uscatoria care se afla pe acelasi palier cu mine.
Administratora si presedintele blocului nu i-au facut chiriasului contract de inchiriere si nici nu l-a declarat la ANAF.
Mentionez ca nici la cheltuielile de intretinere nu l-au trecut desi a bransat ilegal uscatoria la utilitati(apa calda,apa rece), iar lumina o foloseste pe cea de la asociatie si s-a bransat si la gaze,totul fara sa ceara acordul nostru.
Au trecut 5 ani nu i-am mai dat acordul de a mai ramane in uscatorie si refuza sa-mi elibereze uscatoria desi i-am cerut acest lucru de anul trecut.

Va rog sa-mi spuneti daca se pot sa-l evacuez pe motiv ca nu are contract de inchiriere si ca timp de 5 ani si 9 luni nu si-a achitat intretinerea si nici cu furnizorii nu are contracte la care sa dovedeasca ca si-a platit darile.
Mai vreau sa stiu unde ma pot adresa pt ca a spart podeaua si s-a racordat ilegal la utilitati fara sa plateasca?
Mentionez ca nu suntem asociatie de lproprietari, ci de locatari.
Din pacate nu veti putea face demersuri oficiale cu succes, neavand personalitate juridica.

Fiind vorba despre spatiu parte comuna,problema se poate solutiona prin implicarea efectiva a presedintelui de asociatie
Daca intampinati refuz/dezinteres puteti sesiza oficial serviciul specializat din primarie

iulia-alla a scris:
Administratora si presedintele blocului nu i-au facut chiriasului contract de inchiriere si nici nu l-a declarat la ANAF.

Pai nu i-au facut contract atunci, imediat, dar de 5 ani ce au facut ei cei care ia-ti ales ori dumneavoastra ceilalti proprietari care ati vazut ca nu plateste?
La ANAF nu tebuie declarat contractul de inchiriere. Ramane la asociatie si atat.
Mentionez ca nici la cheltuielile de intretinere nu l-au trecut desi a bransat ilegal uscatoria la utilitati(apa calda,apa rece), iar lumina o foloseste pe cea de la asociatie si s-a bransat si la gaze,totul fara sa ceara acordul nostru.

Discutati cu presedintele si intrebati-l ce s-a intampat. Nu este posibil ca cineva sa consume de 5 ani apa, gaz, energie... si sa nu plateasca nimic. Iar bransarea la utilitati nu o poate face cineva singur si in mod sigur a avut acordul asociatiei, i s-a permis accesul la instalatia comuna, a trebuit oprita apa pe toata scara, bransarea la gaz se face cu acordul furnizorului... Cand spuneti ca nu a cerut "acordul nostru" va referiti la acordul asociatiei (presedinte) sau acordul proprietarilor vecini cu el?
Chiriasul din moment ce i s-a inchiriat acel spatiu s-a stabilit atunci cu el si utilitatile de care beneficiaza, conditiilele, acordul... Ca acum nu exista "contract de inchiriere" nu-i in regula.
Au trecut 5 ani nu i-am mai dat acordul de a mai ramane in uscatorie si refuza sa-mi elibereze uscatoria desi i-am cerut acest lucru de anul trecut.

Pai de ce v-a cerut acordul dumneavoastra si nu presedintelui?
Sau la ce-i trebuia acord daca tot nu are contract care sa fi expirat? Iar dumneavoastra in ce calitate suneti ca "sa-mi elibereze uscatoria"? Sunteti proprietarul uscatoriei?
Va rog sa-mi spuneti daca se pot sa-l evacuez

Daca sunteti presedintele asociatiei sigur ca puteti sa-l evacuati. Trebuie sa-l notificat, sa-l opriti imediat utilitatile, sa apelati la politie, la justitie...