Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare incendiu
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare incendiu

Buna seara! Daca un angajat al unui imobil din Germania, lasa o lumanare aprinsa si izbucneste un incendiu, asigurarea va acoperi prejudiciul? In imobilul respectiv este restaurantul unde lucreaza cel in cauza. El locuieste la un etaj superior, acolo a izbucnit incendiul. Persoana are contract de munca. Va multumesc.
Depinde de prevederile contractului de asigurare, daca angajatul are cumva, daca firma acopera riscul de daune provocate tertilor prin incendiere involuntara.