Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare facultativa locuinta si bunuri
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare facultativa locuinta si bunuri

Am incheiat asigurare facultativa la Carpatica, pentru locuinta si bunurile aferente acesteia, iar in urma incendiului societatea de asigurari refuza plata daunelor provocate de incendiu , incadrand incendiul la neglijenta proprietarului.
Mentionez ca incendiul a izbucnit de la centrala care functioneaza cu combustibil-lemn.
Ce pot sa fac pentru a fi despagubit.
Plata asigurarii este de 30 lei/luna, adica 42 lei/an.
Multumesc.
1-Daca rata lunara la asigurare este de 30 de lei,pe cale de consecinta valoarea anuala a politei este de 30x12=360 lei
2-Studiati cu atentie clauzele prevazute in contractul de asigurare,respectiv cazurile/situatiile in care asiguratorul nu acorda despagubirea