avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare facultativa locuinta si bunuri
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare facultativa locuinta si bunuri

Am incheiat asigurare facultativa la Carpatica, pentru locuinta si bunurile aferente acesteia, iar in urma incendiului societatea de asigurari refuza plata daunelor provocate de incendiu , incadrand incendiul la neglijenta proprietarului.
Mentionez ca incendiul a izbucnit de la centrala care functioneaza cu combustibil-lemn.
Ce pot sa fac pentru a fi despagubit.
Plata asigurarii este de 30 lei/luna, adica 42 lei/an.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:27, 9 Februarie 2014
1-Daca rata lunara la asigurare este de 30 de lei,pe cale de consecinta valoarea anuala a politei este de 30x12=360 lei
2-Studiati cu atentie clauzele prevazute in contractul de asigurare,respectiv cazurile/situatiile in care asiguratorul nu acorda despagubirea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubire in caz de incendiu OldShatterhand OldShatterhand As avea nevoie de cateva pareri in privinta unei asigurari Facultative, daca ma puteti ajuta... M-am confruntat de curand cu o situatie neplacuta, mai exact ... (vezi toată discuția)
Incendiu casa fara asigurare Aly07 Aly07 Buna seara, Am o cunostinta careia i-a izbucnit casa in incendiu din cauza unei sobe. Este o situatie foarte grea pt. ea si familia ei. Ce demersuri se pot ... (vezi toată discuția)
Risc incendiu iustinian13 iustinian13 va supun atentia cu urmatoarea intamplare: am uitat o tigaie pe aragaz, care a luat foc, arzand hota si afumand peretii din bucatarie. Intrebarea este, daca ... (vezi toată discuția)