Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Legalizare imprumut intre soti, divort, restituire ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Legalizare imprumut intre soti, divort, restituire imprumut

buna ziua,

as dori sa stiu in ce conditii se poate autentifica un imprumut intre soti - respectiv sotul sa restituie o suma de n euro sotiei, de pilda, pe o perioada de x luni, in conditiile in care nu exista o dovada scrisa (un act, o chitanta, samd) ca suma respectiva ar fi fost oferita sotului initial?

daca un astfel de act - care sa autentifice un imprumut intre soti - se poate autentifica, legal, care sunt consecintele juridice in cazul in care intervine divortul in perioada, ipotetic vb., de restituire a creditului?
Corecta precizarea...Insa in speta nu se mentioneaza ca ar fi vorba despre regimul separatiei de bunuri, astfel ca, in cazul general al comunitatii matrimoniale, bunul cumparat de oricare dintre soti va intra in patrimoniul comun, in devalmasie.Astfel, nu se realizeaza scopul mediat al vanzarii, deci una dintre conditie de nulitate ale acesteia care atrage nulitatea....Dar nu intram in amanunte de genul acestora.
Daca creditorii sunt fraudati in drepturile si interesele lor actul se poate anula.
Fiind multe aspecte de analizat ar fi recomandabil sa platiti un avocat pentru un studiu concret de caz.
In acest fel v-ati informa in concret si nu ati cheltui mai multi bani aiurea intrucat ati cunoaste exact ce ati putea face sau nu si ce s-ar putea intampla in toate cazurile posibile.