Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Contract drepturi de autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Contract drepturi de autor

Buna ziua ma numesc Florin si as-i dori sa aflu niste informati despre dreptul de autor. Dorec sa deschid un site ( magazin oline ) dupa o metoda cred eu unica in romania .Vreau sa ma duc la o firma de web design sa imi faca situl.Cum as-i putea sa ma protejez sa nu imi Fure Ideea ce fel de clauze sau contract sa fac cu ei ??????????? Va MUltumesc !!!!!!!
Ideile de afaceri nu sunt protejate, asa ca ideea o poate folosi oricine doreste, din orice tara si fara a plati nicio taxa. Protejate sunt doar imaginile, textul, CSS-ul, HTML-ul, filmele, animatille, etc., in masura in care sunt creatii originale si nu sunt deja incluse in produse de creat websiteuri comercializate in masa. Eventual poate fi protejata marca comerciala, daca o inregistrati la OSIM, adica numele si logo-ul firmei.
multumes