Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Redactare cerere divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Redactare cerere divort

Buna ziua.As dori sa stiu cum se redacteaza o cerere de divort,la judecatorie.Mentionez ca sotul a parasit domiciul,nu am nimic de impartit cu el,nu am copil minor,acesta de asemenea mi-a adus injurii si amenintari mie si familiei mele si am fost agresata fizic.Multumesc frumos.
Inainte sa mergeti la instanta, trebuie sa va prezentati la un mediator/avocat pentru incercarea solutionarii problemelor legate de casatorie pe cale amiabila.
Daca nu veti parcurge aceasta procedura prealabila obligatorie si veti depune actiunea de divort direct la instanta, actiunea va fi respinsa ca inadmisibila.
Am inteles.Multumesc frumos.