Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Medierea prin avocat
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Medierea prin avocat

Ce parere aveti se poate face medierea prin avocat daca clientul nu se afla in tara?
Ambele parti sunt plecate din tara si probabil doar avocatul sau avocatii se pot prezenta la informarea de mediere.
Nu cred ca se va ajunge la mediere...
pentru procedura de informare este suficienta imputernicirea avocatiala....pentru medierea propriu-zisa este nevoie de procura notariala
Am mai auzit aceasta teza a procurii notariale speciale, insa din punctul meu de vedere este nejustificat in cazul avocatului, mai ales daca vorbim doar de reprezentarea la informare.

Intre avocat si client se intocmeste un contract de consultanta juridica, act care reprezinta delegarea mandatului de reprezentare sau asistare a partii catre avocat. Acest lucru se probeaza prin imputernicirea avocatiala, contractul in sine fiind confidential.

Desigur, in situatia reprezentarii avocatul nu isi poate desfasura activitatea decat in limitele mandatului de reprezentare acordat de client, de aceea este necesar ca in imputernicire sa se mentioneze expres reprezentarea in cadrul sedintei de informare.

Pentru persoanele cu alta calitate decat cea de avocat (rude, etc.) este necesara procura notariala speciala.

mediator_comeaga, utilizator
Mie imi pare ca si la mediere si la informare ar trebui acelasi act de reprezentare.

Si mie imi pare ca imputernicirea avocatiala ar trebui sa fie suficienta si pentru mediere.

Insa in caz de divort avocatul are nevoie de procura speciala notariala pentru instanta.
De aceea este oarecum greu de spus daca ar trebui sau nu procura notariala in caz de divort.
Pe de alta parte, daca tot trebuie procura pentru divort se poate trece si informarea si medierea in afara de reprezentare in fata instantei.
Se ridica insa o alta intrebare.
La mediator poate ramane o copie xerox si nu originalul?
Da, medierea se poate desfasura cu conditia ca avocatul sa prezinte mediatorului o procura notariala in care sa se specifice ca avocatul X poate reprezenta persoana Y, in vederea medierii cu mediatorul Z. Procura, trebuie sa fie explicita vizavi de mandatul transmis avocatului si face parte integranda din documentele ce vor insoti acordul de mediere care se prezinta instantei.
Referitor informare, aici depinde de instanta.
Cele de mai sus, sunt valabile pentru ambele parti.
Daca partile accepta medierea, problema este ca la depunere acord, partile trebuie sa fie prezente. Si in acest caz, depinde de instanta.
Procura nu este obligatorie decat in caz de divort unde si la instanta se cere procura notariala.

La celelalte litigii unde in instanta este suficienta imputernicirea avocatiala nu vad obligativitatea.
Si la medierea la divort poate fi discutabil dar oricum nu conteaza.