Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Am nevoie de nr. lege, articol despre lesa, botnita ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Am nevoie de nr. lege, articol despre lesa, botnita etc. la cainii NEpericulosi

Buna,

Am nevoie de legea si articolele sale care se refera la tinerea cainilor ne-periculosi in zone publice. Ma refer mai ales la obligatia de a folosi lesa si al botnita, respectiv exceptiile.
Ma poate ajuta cineva?

Multumesc anticipat!
Nu-mi vine sa cred! Ultima hotarare al Consiliului orasului Cluj privind detinerea cainilor (HLC nr. 84/1996) dateaza din 1996. Adica chiar singura hotarare pe aceasta tema e una scanata, care abia se poate citi si la care nu s-a facut nici o modificare? Inca o data: nu-mi vine sa cred.
:))) da. Multumesc pentru ajutor. Noapte buna!
Cainii ne-periculosi (adica cei ce nu se gasesc in Ordonanta) se tin asa cum le este lor mai bine.
Cu lesa pentru ca lesa va ajuta sa intampinati diversele accidente, in spatiile special amenajate (si nu numai daca patrupedul are mai putin de 15 kg) liber. De ce am specificat cele 15 kg, ca sa nu se inteleaga altceva. Cainii mai mari de 15-20 kg pot, neagresivi fiind, darama un copil de 1-2 ani daca nu sunt dresati corespunzator prin felul de a se gudura datorita marimii, pt ca de bucurat se bucura la fel si un caine de 10 kg si unul de 50, va asigur. Problema la cel de 50 kg este cum stiu/nu stiu sa isi insuseasca puterea la adevarata valoare.
Admin, administrator
De regula comportament care poate fi apreciat agresiv il prezinta si cainii de talie mica care datorita caracterului,al rasei,in anumite conditii,se pot manifesta cu astfel de comportament incat sa fie apreciat de catre necunoscatori drept agresiv
Tekeli nu au greutatea de 15-20 kg ,dar sunt caini de vanatoare,este o rasa caracterizata de vioiciune si interes pentru alergat,si latrat-aspecte care pot fi interpretate de necunoscatori sau de catre cei rau intentionati drept forma de agresivitate
Cainii nu au simtul vizual dezvoltat,vederea fiind limitata la 1-2 m,cainii nu au disting culori
,acestia folosindu-se in principal de simtul olfactiv si auditiv,aspecte care trebuiesc atent avute in vedere de detinatorii de patrupede
Majoritatea patrupedelor cu exceptia exemplarelor special instruite,prezinta comportament special si au manifestari aparte in cazul detectarii de anumite mirosuri-aspecte care sunt ignorate in analiza comportamentului cainilor

Ynocentta, e mult spus agresiv la un caine de 10 kg! :)))) Cel mult, putem sa il numim artagos, cu capsa pusa, poate din cauza complexului de inferioritate dat de micimea sa, in fata dulailor :) insa in nici intr-un caz nu as pune botnita la un caine de 10 kg!
Teckelii sunt caini de vanatoare de vizuina, sunt niste caini foarte foarte buni pentru copii si pentru batrani. Caini deloc agresivi! Dar, cum spuneam mai sus, nu poti vb despre agresivitate la un caine de nici 10 kg, este adevarat ca si acel caine poate musca dar nu se compara cu muscatura unui tosa inu de exemplu, sau a unui presa canario, rase cu adevarat cu POTENTIAL agresiv.

Mirosul ii ajuta pe toti cainii (in special pe cei de vanatoare, cei de urma, cei de la politie si vama, cei instruiti pt cautarea si gasirea drogurilor, etc) insa un caine nu va reactiona agresiv din cauza mirosurilor din mediu decat daca simte o femela in calduri, iar in cazul acela agresivitatea se va manifesta fata de alti masculi, nicidecum fata de oameni!
Mirosul pentru ei este un fel de vaz pentru noi, ei "vad" cu nasul si isi culeg toate informatiile din mediu astfel.

EDITAT: puteti apela la functia de citare dintr-un mesaj anterior al altui utilizator cu conditia ca acest citat sa nu se afle pe aceeasi pagina si sa fie doar fragmentul la care va referiti, conf. pct 2.8 din regulamentul forumului. Multumesc pentru intelegere.

trope_doi, utilizator