Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Calcul prorata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Calcul prorata

Buna ziua,

Avem nevoie de putin ajutor: am inchiriat unei alte societati un teren pe o perioada de 3 luni si am facturat fara tva, iar acum avem control de la anaf si ne cer calculul proratei.
Oare ne poate spune cineva cum se calculeaza ??
Multumim
Formula de calcul al pro-ratei reglementata prin art. 147 alin. 6 din Codul fiscal si punctul 47 din normele metodologice de aplicare ale codului fiscal :
[ link extern ]

Ciititi si aceste articole :
[ link extern ]

Multumim pentru raspuns, insa ne-ar fi de mai mare ajutor daca ne-ati da un model de calcul ( nu suntem contabili si intelegem mai greu din lege :D) Multumim
Aveti mai multe exemple in :
[ link extern ]