Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediului

Buna ziua. Lucrez la un magazin de 4 luni si a venit momentul sa ma retrag din acest magazin. Mi-am depus preavizul si astept sa termin. Ce ma intereseaza pe mine e daca am dreptul la o parte din concediu, la cateva zile cate mi se cuvin din cele 21 zile parca. Daca am dreptul, vreau sa cer sa mi se plateasca aceste cateva zile de concediu. Ce ma sfatuiti ? Am dreptul la cateva zile chiar daca am doar 4 luni lucrate aici ?
Daca in c.i.m. aveti prevazute 21 de zile lucratoare pentru CO, atunci pentru 4 luni lucrate aveti dreptul la 7 zile lucratoare de CO.

Daca nu au fost efectuate, atunci la incetarea c.i.m. vi se vor compensa in bani.

Din Codul Muncii :
art.145 (2) : Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

art.146 (4) : Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.