Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Prestare activitate ca PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Prestare activitate ca PFA

Buna ziua!
Nepotica mea a terminat anul acesta facultatea .Urmeaza sa se angajeze la o societate particulara.Patronul i-a cerut sa-si faca actele ptr.PFA,urmind sa-i plateasca salariu pe baza unei facturi de prestari servicii pe care o va emite ea,(cu suma ce ar trebui platita ca salariu..)
Ce implica acest lucru pentru ea?;
Stiu ca o PFA trebuie safaca anumite declaratii si sa plateasca la stat taxe ptr.pensii,impozit pe venit si sanatate.
Pentru factura facuta de ea mai trebuie platit ceva impozit in plus la stat?
Patronul i-a zis ca ii va plati el taxele:dar cine garanteaza acest lucru!?..
Ar trebui incheiat un acord ptr.asa ceva?
Stiu ca exista o reglementare (,lege ?)...care acorda anumite avantaje patronilor care angajeaza absolventi de facultate...la ce se refera?

Multumesc !
In cazul in care isi va infiinta un PFA, atunci nu va avea CIM ci un contract de colaborare cu respectiva societate. Nu i se va plati un salariu, ci un tarif negociat prin contract, in functie de prestatiile efectuate.
Ea va emite facturi care vor trebui platite de catre beneficiar. Incasarea se poate face fie prin casierie, cand se va elibera chitanta, fie prin banca.
Venitul net in cazul PFA, pe baza caruia se calculeaza impozitul pe venit, se poate determina in sistem real sau pe baza normelor de venit.
In cazul determinarii pe baza normelor de venit, aceste se stabilesc in fiecare judet, pe localitati si pe domenii de activitate. Va interesati la AFP-ul local (finante).
In cazul stabilirii impozitului in sistem real, aveti Vnet=Vbrut-Chelt.
La rezultat, Vnet=venitul net se aplica 5.5% CASS si 31.3% CAS. Acestea sunt CHded=chelt deductibile, astfel incat se vor scade din venit net, iar la ceea ce rezulta se va aplica impozitul de 16%.

Daca mai aveti un CIM nu sunteti obligata sa platiti CAS.
Daca venitul lunar realizat este sub un salariu minim, atunci nu se plateste CASS SI CAS.

Cititi si acest articol: www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc mult!

La un contract de colaborare de 1800ron,sa inteleg ca plateste:
cass-5,5 %* 1800= 99 ron
cas -31,5%*1800=567 ron
T = 666 ron
-impozit pe venit=16 %*(1800-666)=16% *1134= 181,44 ron

Deci in total ptr.1800 ron,trebuie sa plateasca= 666+181=847
Am inteles bine?

Patronul va trebui sa-i plateasca in situatia de intelegere:1800 (factura)+ 847(impozitele) =2647 ron
In ac.situatie,patronul nu va mai plati la stat taxele obligatorii ca angajator ,daca ea ar fi fost angajata .
Stiti cumva care este situatia cu angajarea absolventilor de facultate???
Daca e vorba de PFA, atunci beneficiarul (patronul) nu plateste contributiile la stat, ci Titularul PFA (prestatorul) si le plateste singur. Nu exista in acest caz posibilitatea platii impozitului prin retinerea la sursa, ci doar in cazul pers fiz neautorizate.
Daca doriti un venit net de 1800 lei, atunci trebuie sa va calculati venitul brut pornind de la acel venit net si adaugand contributiile catre stat, ceea ce inseamna cam 2550 lei.
Acesta cred ca trebuie sa fie tariful din contract, astfel incat dupa plata contributiilor sa rezulte un net de 1800 lei.
Buna ziua!

S-a definitivat situatia,a trecut per.de proba si urmeaza angajarea!=D>
Dar..i se va face contract pentru 2 ore si in rest salariu va fi platit pe factura emisa ca PFA
Inteleg ca in aceasta situatie la stat trebuie platit cas-5.5%,si impozitul - 16% la suma facturata angajatorului?
barbuta, utilizator