Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj efectuat si intrare prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj efectuat si intrare prenatal

Buna ziua,
am fost in somaj 4 luni din 6, m-am angajat 4 luni, imi cotizez o luna sa am media indemnizatiei mai mare, si reiau suspendarea de somaj inca 2 l. Dupa CCC, fiind din somaj, cu prenatal si care mai aveam o luna si ceva de somaj , de cate luni de somaj mai pot beneficia? Multumesc mult
1. - Daca in timp ce erati in somaj indemnizat ati fost angajata pe perioada determinata de 4 luni s-a suspendat plata indemnizatie de somaj.
- Dupa incetarea contractului individual de munca (CIM) pe cele 4 luni se reia plata indemnizatiei de somaj, de unde a ramas, pana se implinesc cele 6 luni la care aveati dreptul.

2. Daca din somaj ati intrat apoi in concediu de maternitate si apoi in CCC indemnizatia de somaj se suspenda iar pana se termina CCC si se reia de unde a ramas pana se implinesc cele 6 luni.

3. Indemnizatia de somaj nu se recalculeaza, ea va fi aceeasi pana la expirarea perioadei de somaj.