avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1071 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Actiune in constatare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Actiune in constatare

fostul sot a deschis impotriva mea o actiune in constatare in anul 2012 dintr-o locuinta sociala, procesul s-a incheiat in noiembrie 2012 si i s-a respins lui cererea.eu locuiesc acolo cu fiul nostru si el cu actuala lui sotie.au trecut 9 luni si nu s-a dat o hotarare definitiva . eu am facut cereri de urgentare a sentintei si mi s-a comunicat hotararea in data de 28 iulie 2013 , nu stiu daca si el a primit sentinta dar au trecut termenul de 15 zile ca sa poata depune el recurs . vreau sa mai specific ca la arhiva mi se zice ca sentinta nu e redactata si nue coborata de la judecator . acum intrebarea e ca daca pot cere eu ca doar mi s-a comunicat sentinta mie ca aceasta sentinta sa ramana definitiva si irevocabila deoarece mi s-a comunicat si nu exista cerere de recurs impotriva sentintei .
Cel mai recent răspuns: ContSters159442 , utilizator 07:41, 19 Septembrie 2013
Puteti cere sa legalizati sentinta si atunci veti vedea daca hot e irevocabila sau nu, in functie de data la care sentinta s-a comunicat catre partea adversa.
Sau puteti verifica pe portalul instantelor de judecata la instanta de care apartineti daca a fost publicata hotararea si specificata calea de atac. Dati cautare dupa nr dosar, daca il stiti, sau dupa numele uneia din parti la adresa: [ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 18 Septembrie 2013
emil6702, utilizator
buna dimineata si multumesc pt raspuns .de la re3gistratura mi se spune ca sentinta nu e redactata si nu pot cere definitivarea ei. dar totusi eu am primit un exemplar. este vorba de dosarul 2682/211/2012 la judecatoria cluj
Mergeti sa le aratati sentinta aia care ei zic ca nu e redactata, solicitati-le sa faca verificari mai atente si sa va dea detalii la ce data s-a comunicat sentinta catre partea adversa.
MULTUMESC MULT

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sentinta civila/titlul executoriu mary6 mary6 Buna. Cu deosebit respect,mai am si eu o intrebare; Se poate considera ca definitiva o sentinta civila prin respingerea apelului,chiar daca nu a fost redactata ... (vezi toată discuția)
Cerere investire cu formula executorie - respinsa tami_matei tami_matei Buna seara ! Am o nedumerire: am facut plangere impotriva unui PVC (pt rovigneta), instanta a admis in parte plangerea, inlocuind amenda cu avertisment. Cand ... (vezi toată discuția)
Recurs taxa auto the_power_25xxxx the_power_25xxxx Am avut proces in data de 22 februarie 2012 , am citit raspunsul pe net si anume dispune inmatricularea fara taxa auto.Cu recurs .In cat timp fac ei recurs si ... (vezi toată discuția)