Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Actiune in constatare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Actiune in constatare

fostul sot a deschis impotriva mea o actiune in constatare in anul 2012 dintr-o locuinta sociala, procesul s-a incheiat in noiembrie 2012 si i s-a respins lui cererea.eu locuiesc acolo cu fiul nostru si el cu actuala lui sotie.au trecut 9 luni si nu s-a dat o hotarare definitiva . eu am facut cereri de urgentare a sentintei si mi s-a comunicat hotararea in data de 28 iulie 2013 , nu stiu daca si el a primit sentinta dar au trecut termenul de 15 zile ca sa poata depune el recurs . vreau sa mai specific ca la arhiva mi se zice ca sentinta nu e redactata si nue coborata de la judecator . acum intrebarea e ca daca pot cere eu ca doar mi s-a comunicat sentinta mie ca aceasta sentinta sa ramana definitiva si irevocabila deoarece mi s-a comunicat si nu exista cerere de recurs impotriva sentintei .
Puteti cere sa legalizati sentinta si atunci veti vedea daca hot e irevocabila sau nu, in functie de data la care sentinta s-a comunicat catre partea adversa.
Sau puteti verifica pe portalul instantelor de judecata la instanta de care apartineti daca a fost publicata hotararea si specificata calea de atac. Dati cautare dupa nr dosar, daca il stiti, sau dupa numele uneia din parti la adresa: [ link extern ]
emil6702, utilizator
buna dimineata si multumesc pt raspuns .de la re3gistratura mi se spune ca sentinta nu e redactata si nu pot cere definitivarea ei. dar totusi eu am primit un exemplar. este vorba de dosarul 2682/211/2012 la judecatoria cluj
Mergeti sa le aratati sentinta aia care ei zic ca nu e redactata, solicitati-le sa faca verificari mai atente si sa va dea detalii la ce data s-a comunicat sentinta catre partea adversa.
MULTUMESC MULT