avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce cantitate de apa calda si apa rece se plateste la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce cantitate de apa calda si apa rece se plateste la pausal

Buna ziua,
Locuiesc la bloc si asociatia de proprietari a hotarat sa se faca verificarea apometrelor cu o firma, contra cost, iar cei care nu efectueaza verificarea apometrelor, vor plati la pausal 9 mc apa rece/persoana si 3,5 mc apa calda/persoana.
As vrea sa stiu care este cantitatea de apa (calda si rece) care se plateste la pausal, daca nu fac verificarea la apometre.
Exista un cadru legal prin care se stabilesc aceste cantitati?
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 14:26, 25 Septembrie 2019
Pierderea de apă se repartizează în funcție de nr. de persoane. În cazul în care apartamentul nu este locuit și s-a depus o cerere de scăderea nr. de persoane se va trece zero la pierdere.
Andreea8036...da consumul pe 0 lunar, pana cand ajungi la valoarea reala a apometrelor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Hotărârea asociației este ilegala. Verificarea metrologica a apometrele nu este obligatorie, în conformitate cu NML 003-05. Ele sunt numite în norma metrologica repartitoare de costuri. Articolul 1.3 spune acest lucru.
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 24 Septembrie 2019
latka, utilizator


latka a scris:

Hotărârea asociației este ilegala. Verificarea metrologica a apometrele nu este obligatorie, în conformitate cu NML 003-05. Ele sunt numite în norma metrologica repartitoare de costuri. Articolul 1.3 spune acest lucru.
[ link extern ]


Buna seară domnul latka, sa inteleg că nu este obligatoriu sa facem meteorologie la apometre in cazul meu decât pe apa rece. Pana acum facem la 5 ani metrodologia la apa
rece.Multumesc frumos .
codrutz2007 a scris:



latka a scris:

Hotărârea asociației este ilegala. Verificarea metrologica a apometrele nu este obligatorie, în conformitate cu NML 003-05. Ele sunt numite în norma metrologica repartitoare de costuri. Articolul 1.3 spune acest lucru.
[ link extern ]


Buna seară domnul latka, sa inteleg că nu este obligatoriu sa facem verificarea metrologica la apometre in cazul meu pe apa rece. Pana acum facem la 5 ani metrologia la apometre apa rece.Multumesc frumos .

Ultima modificare: Marți, 24 Septembrie 2019
codrutz2007, utilizator

Alte discuții în legătură

Problema - verificarea metrologica a contoarelor larrablue larrablue Tatal meu este administrator de bloc si i s-a cerut de la primarie sa se verifice metrologic contuarele in bloc. Problema este ca multi nu sunt de acord, ... (vezi toată discuția)
Verificare metrologica apometre apa rece - solutii florin555 florin555 Buna ziua, Avem o asociatie de proprietari mica (14 apartamente). Am avut pierderi mari la apa si s-a decis efectuarea verificarii metrologice a ... (vezi toată discuția)
Facturare apa contoare verificate si neverificate metrologic belfegor belfegor La o scara de bloc o parte din proprietari au contoare noi sau verificate metrologic iar alta parte nu.Cum facturez apa potabila si pierderile de apa? (vezi toată discuția)