Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

buna ziua. sotul a decedat, eu in calitate de sotie am scos dupa moartea lui banii care erau pe un card de credit pt nevoi personale care la randul lui era girat cu alt cont bancar. mentionez faptul ca sotul era titularul, utilizatorul si garantul celor doua carduri. intrebarea este ; la succesiunea care va avea loc intre mine si fratele sotului voi fi trasa la raspundere pt ca am scos banii dupa deces ?banii scosi de mine vor fi pusi la -pasiv si vom avea cota parte sau pasivul mi se va atribuii doar mie pt ca eu am scos banii ?sper ca m-am facut inteleasa, multumesc anticipat.
Se pare ca ati accesat conturile fara a avea acest drept, nu-i asa?
in calitate de sotie am crezut ca voi avea dreptul la banii sotului, din acei bani am facut inmormantarea, pomana de 6 saptamani , oare nu aveam dreptul sa-l inmormantez pana la dezbaterea succesiunii? voi fi trasa la raspundere ca i-am stiut PIN la carduri?
Nu poate fi vorba de o tragere la raspundere din punct de vedere penal.