Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Transcriere drept proprietate
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Transcriere drept proprietate

Am cumparat un autoturism inmatriculat Ro , cu taxa platita si nerecuperata , fiscal de la fostul proprietar . Am facut un contract de vanzare cumparare cu care a fost eliberat certificatul fiscal .

Dilema mea e urmatoarea : vreau sa inmatriculez masina pe numele tatalui meu , dar eu sunt cel care a cumparat-o si care apare pe contractul de vanzare cumparare.
Ar fi in regula daca bag masina la impozit , apoi scot fiscal si fac contract cu tatal meu ,urmand sa fie bagata la impozit la el ? In tot acest timp pe cartea de identitate a masinii fiind fostul proprietar ..

Sau este obligatoriu sa sa urmez etapele transcrierii dreptului de proprietate pe numele meu ? Ma interesa sa nu fiu nevoit sa fac RCA pe numele meu , ci pe cineva mai in varsta..
Porpietar este cel care este inscris in actul de vanzare-cumparare....Utilizator poate fi orcine cu conditia sa aiba permis si dreptul de a circula....Nu se poate ceea ce doriti dvs decat daca il treceti pe tatal dvs ca si proprietar, respectiv sa faceti un nou contract de vanzare-cumparare intre dvs si tata....