Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casare mijloc de transport
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casare mijloc de transport

buna dimineata... avem un buldoexcavator in val.de 186.270 lei (amortizat 100%)care a luat foc si a ars in proportie de 90 %... administratorul vrea sa il caseze...intrebarea mea este cum pot sa il casez ....tinand cont ca acesta este girat la Finante (dar era in custodie la noi pt a ne putea desfasura activitatea) .Mentionez ca nu avem nici un proces verbal de la Pompieri sau de la o alta institutie ....cum ca este distrus in proportie de 90 %..... va multumesc
Girat?.....nu prea inteleg cum se poate gira un mijloc fix la finante? sau probabil este vorba de sechestru?
sechestru...pt neplata datorii la bugetul staului
Din cate stiu daca instrainezi bunuri aflate sub sechestru este infractiune...
In mod normal anunti politia sau pompierii cand are loc un incendiu pentru a se cerceta cauza lui... " a luat foc". Intrebare: administratorul nu este curios sa afle cauza incendiului?
Eu zic ca cei care au pus sechestru pe bunul respectiv o sa fie foarte curiosi de cauza incendiului...
radumuresan, utilizator