Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata in sistem pausal pentru consumul de apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata in sistem pausal pentru consumul de apa

Buna seara!
Va rog sa-mi spuneti care este actul normativ care legifereaza modalitatea si cantitatea de apa rece platita in sistemul pausal? Reprezentantii asociatiei de proprietari au spus ca, pentru cei care nu au centrala termica la apartamentele din bloc si nu comunica lunar consumul de apa rece, li se trece din oficiu 3 mc/persoana iar pt cei cu centrala termica se trec 5 mc/persoana. Este corect cum se procedeaza?
Multumesc mult.
Am inteles. Este un ordin al unei autoritati nationale si nu o lege asa cum spuneati intr-um mesaj anterior. Apoi acel ordin se rrefera la altceva si nu la repartizarea consumului de apa rece.
Dar nu nu opreste nimeni sa ne inspiram din orice materiale si sa stabilim un regulament, un sitem propriu al asociatiei prin care sa stabilim data citirii apometrelor, modul de repartizare a facturii, a diferentelor, a pierderilor..., repartizarea pe lista de plata a unui consum de apa pentru cei inca necontorizati ori care nu aduc indexul s.a.m.d.
Si acest regulament devine "legea" in asociatia respectiva.