Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament atacabil ??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament atacabil ??

Bunica mea vrea sa imi lase mostenire apartamenul ei si nu fiicei ei (adica mamei mele ) prin testament. Acest testament poate fi atacat de mama ? Sau daca bunica mea isi face analize de exemplu sa poata dovedi ca are discernamant si se afla in toate facultatile mintale mai exista alte argumente cu care mama poate ataca testamentul ? Mentionez ca bunica mea are 74 de ani iar eu 17 .
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri .
da, mama poate ataca testamentul.
Mama are dreptul la rezerva succesorala care e de jumatate din ce i s-ar cuveni legal, daca e singurul mostenitor.. bunica nu va poate da sau lasa decat jumatate din averea sa.
Poate mama ar fi de acord totusi sa va lase dvs tot.

Asadar testamentul poate fi atacabil de mama (care este unicul mostenitor in linie dreapta) si probabil sunt mari sanse de castig . Dar daca bunica mi-ar face contract pentru casa doar mie (cu clauza , ca apartamentul sa nu il pot vinde decat dupa ce implunesc 25 de ani) acesta nu va mai putea fi atacabil de mama , testamentul fiind singurul atacabil ?
Orice act incheiat se poate ataca, unele cu mai multe sanse de reusita, altele cu mai putine.
Ca sa incheiati un contract, mama dvs in calitate de reprezentant legal, va trebui sa semneze alaturi de dvs.
Va multumesc mult pentru ajutor