Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

daca nu respect perioada de preaviz (mai am o saptamana) angajatorul imi poate face rau?ce se poate intampla?
Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

Astfel, absenţa nemotivată de la locul de muncă a dvs în perioada de preaviz atrage posibilitatea sa fiti sancţionat disciplinar de catre angajator.
Cornel Vasile, Consilier juridic