avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

daca nu respect perioada de preaviz (mai am o saptamana) angajatorul imi poate face rau?ce se poate intampla?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:22, 22 Septembrie 2013
Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

Astfel, absenţa nemotivată de la locul de muncă a dvs în perioada de preaviz atrage posibilitatea sa fiti sancţionat disciplinar de catre angajator.
Ultima modificare: Duminică, 22 Septembrie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie fara preaviz pavel_elena pavel_elena Buna ziua, Vreau sa-mi dau demisia de la actualul meu angajator, dar doresc sa plec fara preaviz. Angajatorul meu actual nu este de acord sa plec fara ... (vezi toată discuția)
Demisie pirvuralucam pirvuralucam Buna ziua, sunt angajata la o firma, vreau sa demisionez, mi-am gasit in alte parte un post mult mai bun, am depus cererea de demisie, in contractul de ... (vezi toată discuția)
Demisie fara preaviz eleodor-popescu eleodor-popescu Buna ziua. Mi-am gasit de lucru la o alta societate la care trebuie sa incep imediat. As dori sa stiu ce se intampla daca imi dau demisia de la locul de ... (vezi toată discuția)