Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata; durata?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata; durata?

Care este perioada concediului fara plata in cursul unui an?
Mă poate trimite angajatorul in cfp daca nu vreau?
busubianca, utilizator
Potrivit art.153 C.mun.:
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Un angajator nu poate trimite in CFP un salariat fara acorduil acestuia, cu exceptia situatiilor in care o astfel de prevedere este inserata in ccm aplicabil sau in reg.intern al acestuia.

In fostul CCMN 2007/2010 a existat o astfel de prevedere la art.43 alin.5, si anume : In cazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea temporara a activitatii, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluarii ei, unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fara plata.