Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... copie carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

copie carte de munca

buna ziua

ITM poate elibera copii dupa cartea mea de munca unei persoane care nu a fost mandatata sau imputernicita de mine in acest sens?
este aceasta fapta o infractiune? se poate face plangere penala impotriva ITM?
Carnetul de munca este proprietatea dvs. si nu poate fi instrainat, fie si temporar sau sub forma de copie, niciunei alte persoane, decat cu acordul dvs. prin procura notariala.
Incercati mai intai sa vorbiti la ITM (cu seful unitatii respective) sa vedeti ce s-a intamplat, de ce au eliberat copia respectiva.