Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa - minor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa - minor

Buna ziua! In cazul a doi minori de 17 ani fiecare, care au savarsit fapta de furt calificat (art. 209 C.p., art.208 al.1, 209 al.1 lit.a, e, g C.p., cu aplic. art.41 al.2 C.p., art.99 al.2 şi următoarele C.p.), exista posibilitatea unei pedepse cu suspendare? Au recunoscut in totalitate faptele si au ajutat la recuperarea prejudiciilor. De mentionat ca ce doi mai au la activ cateva furturi (primind amenzi administrative). Ei se afla deja in arest preventiv. Va multumesc!
Se poate si cu suspendare si cu executare.
Niciun caz nu seamana cu altul, exista instante si instante, avocati si avocati si parchete si parchete.
Daca se da o hotarare aiurea intr-un fel sau in altul in recurs se poate schimba situatia judiciara.

Faptul ca este in arest preventiv duce la concluzia ca este foarte complicata situatia dar nu este imposibil sa primeasca o pedeapsa cu suspendare insa...asa cum ziceam anterior...depinde de N elemente...

Mandatul de arest nu are nicio importanta sub aspectul aplicarii pedepsei.Doar ca trebuie trimis in judecata.
Poate avea de stat in detentie o perioada dar sa iasa mai inainte de acea durata.
Poate sa se revoce masura arestarii preventive, se poate inlocui, exista si liberarea pe cautiune si alte posibilitati...
Parerea mea este ca degeaba stiti dvs. daca nu aveti avocat care sa stie...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat