avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasire de domiciliu cu minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasire de domiciliu cu minori

Buna ziua,

Va rog sa ma invatati si pe mine cum pot pleca din domiciliu conjugal fara sa fiu acuzata de parasire de domiciliu

Mentioneaz ca in zona in care stau nu sunt locuri de munca si sotul nu ma intretine si sunt nevoita sa caut in alt oras mai indepartat de domiciliu conjugal
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 14:51, 26 Septembrie 2013
Faptul ca va gasiti un loc de munca intr-o alta localitate nu este parasire de domiciliu.

In alta ordine de idei, parasirea domiciliului nu este nici infractiune si nici un motiv intemeiat de divort ( mai ales atunci cand ati plecat pt un loc de munca), nici motiv pt a pierde custodia copiilor.

Pe de alta parte, trebuie sa aveti acordul tatalui minorilor daca doriti sa le schimbati domiciliul, mai ales in alta localitate.
Sunt santajata ca daca plec din localitatea unde locuim impreuna o sa fiu reclamata ca am parasit domiciliu conjugal

Nu plec de bine. plec sa pot avea un loc de munca decent sa pot oferi copilului un trai mai bun

In localitatea unde locuiesc chiar nu sunt locuri unde sa muncesti
Amenintarea asta e neintemeiata, n-are unde si ce sa reclame.
In legatura cu copilul, cati ani are , aveti unde locui impreuna si cu ce sa-l intretineti sau il lasati cu sotul?
Sotii stau in acelasi domiciliu, in afara cazului ca stabilesc impreuna. E motiv de divort, dupa mine.
Acum, depinde din ce traiti acum, unde mergeti, cine are grija zilnica a copilului, cum o sa va ingrijiti de el in alta parte, daca aveti promisiune de job sau daca o sa va angajati pana la data eventualului proces...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum sa ma protejez LUNCA CRISTINA EXPERT CONTABIL LUNCA CRISTINA EXPERT CONTABIL Sunt casatorita, am un copil de 4 ani si vreau sa divortez. Am unde locui, financiar stau bine......sotul este un om violent si imi este frica pt copil si pt ... (vezi toată discuția)
Divort cu copil minor Alina2213 Alina2213 Buna. am nevoie de sfaturi si indrumari va rog sa ma ajutati. Am 20 de ani sunt casatorita si am o fetita de un an. Casatoria noastra este un esec si sotul ... (vezi toată discuția)
Divort haruna haruna Sunt o tanara, mamica unui baietel de 1 an si 3 luni. Din motive gen scandaluri repetate, violente fizice si verbale am decis sa plec impreuna cu baiatul de ... (vezi toată discuția)