Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contract pe perioada determinata si sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contract pe perioada determinata si sarcina

Buna ziua.
Am un contract pe perioada determinata pana la 12 Iunie 2014.
Sunt insarcinata in 13 saptamani, Data Probabila a Nasterii fiind de 30 Martie 2014.

Vreau sa intru in Prenatal in Ianuarie, si pe urma in CCC de 1 an din Martie/Aprilie 2014.
Ce se intampla cu contractul meu de munca?
Se suspenda pe durata a CCC si se reia, mai avand 2 luni de lucrat sau expira de drept la data stabilita chiar daca eu voi fi deja in CCC in Iunie?

Multumesc!
1. Contractul individual de munca (CIM) pe perioada determinata expira de drept (art.56(1), lit.i) din Codul muncii) la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat (sau la expirarea ultimei prelungiri), indiferent de situatia in care va aflati la acel moment.

2. La data cand va inceta CIM sa va inregistrati la Agentia de Somaj (chiar daca sunteti in CCC) pentru ca dupa terminarea CCC si pana va gasiti un loc de munca sa aveti un venit din indemnizatia de somaj.