avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitor decedat, cui ii platesc datoria?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitor decedat, cui ii platesc datoria?

Buna ziua

In urma iesirii din indiviziune s-a stabilit sa platesc o suma de bani(sulta) catre fratele meu care a decedat anterior deschiderii succesiunii;indiviziune care s-a facut cu citarea acestuia(nu cunosc adresa sau numele mostenitorilor lui) ,nu s-a prezentat nimeni din partea lui!Cum procedez cu plata datoriei?cui ii platesc?

Cu stima
Ultima modificare: Miercuri, 25 Septembrie 2013
cristinabirche, utilizator
Cel mai recent răspuns: cristinabirche , utilizator 16:48, 28 Septembrie 2013
Ce pot face in aceasta situatie?O actiun in instanta??
Pai unul din frati cum a devenit reprezentantul mortului?pai a facut procura cu sotia daca copii sunt minori nu?
nu stiu cum a devenit reprezentant(nimeni nu cunoaste adresa familiei)a prezentat procura (in care erau enumerati toti fratii) la instanta si s-a continuat procesul!ce fac eu in aceasta situatie?deschid proces?ce solicit?ca mostenitorul este decedat?si ca era decedat?#-o

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune zago_sefu zago_sefu Salutare!!! In urma cu 6 ani o matusa pe care am ingrijit-o a decedat fara a mai apuca sa fac vreun act de mostenire cu ea. Matusa nu a fost casatorita, nu a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, mostenitorii parintilor sunt doi frati. la succesiune ... Mariana Scurtulescu Mariana Scurtulescu Buna ziua, Mostenitorii parintilor sunt doi frati. La succesiune s-a stabilit de comun acord ca toate bunurile(pamant, casa etc) sa fie proprietate comuna ... (vezi toată discuția)
Succesiuni titi marina titi marina Va salut cu respect. Revin cu o intrebare la care, deocamdata, nu gasesc raspunsul cert. Am fost patru frati. Dupa decesul tatalui si mamei noastre, nu am ... (vezi toată discuția)