avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM pe PFA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM pe PFA

Puteti sa imi spuneti daca un PFA care doreste sa angajeze oameni trebuie sa urmeze aceeiasi pasi....se inregistreaza contractele in Revisal si se duc la ITM apoi se ia parola....sau se urmeaza alti pasi?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:25, 27 Septembrie 2013
Se procedeaza la fel ca la angajarea pe societate.
Orice angajator , persoana fizica sau persoana juridica, pentru angajarea de salariati urmeaza aceeasi procedura.

1. incheiere de c.i.m.
2. completare si transmitere in REVISAL, conform procedurii stabilite de HG nr.500/2011 si a Ordinului nr.1918/2011.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se trece si depune in revisal un angajat nou? flary23 flary23 Sunt PFA si doresc sa angajez o pesoana pe data de 11 octombrie, mentionez ca nu am alti angajati- si nici nu stiu procedura, cu ce data fac contractul de ... (vezi toată discuția)
Decizie intocmire revisal BICOS BICOS ptr. intocmire revisal poare fi numita si o persoana care nu este angajata in firma? decizia tb. inregistrata la itm? (vezi toată discuția)
Decizie persoana imputernicita sa transmita revisalul lungus lungus este obligatoriu ca decizia de numire a persoanei care transmite revisalul, persoana fizica,angajata cu contract de munca, sa se mai transmita la itm ? este ... (vezi toată discuția)