avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Politia locala abuz serviciu. Help
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Politia locala abuz serviciu. Help

Acum 1-2 saptamana am fost oprit de politia locala in parc. Motivul, viteza prea mare in parc cu bicicleta. Asistentul m-a asigurat ca este avertisment, mi-a luat datele si a zis ok, gata. Am plecat si peste 1 saptmana m-am trezit cu proces verbal si amenda 100 lei. Pe proces scria ca am refuza sa semnez cand nici macar nu mi s-a cerut asa ceva. Pot sa fac ceva sa anulez amenda sau sa-i bag bete in roate agentului ?
Cel mai recent răspuns: Leonard999 , utilizator 19:06, 27 Septembrie 2013
Puteti face contestatie,insa este greu de crezut cine minte. Normal ca agentul va sustine ca v-a informat sa semnati,dar ati refuzat,iar dvs sustineti ca nu v-a zis sa semnati.
Deci e greu sa fie crezut cineva.

Singura optiune as alege testul cu poligraful.
Contestatie merge numai in instanta sau cum procedez? As vrea sa-l pun pe Asistentul respectiv sub testul cu poligraful
Da,puteti face contestatie la instanta,dar si plangere la superiori lui.
Problema cea mai grea este ca instanta nu admite testele cu poligraful,doar martorii.

E o situatie dificila.....,mai asteptati sau mai intrati,ca mai sunt si altii care va pot ajuta.

succes.
contestati pv-ul la instanta unde s-a produs fapta ... daca considerati ca s-a creat un abuz faceti o adresa catre serviciul de politie locala de care apartine agentul, in care mentionati faptele intamplate

luati legatura cu un avocat pentru a va indruma ...

succes!
pare un proces destul de elaborat, nu stiu daca merita sa angajez un avocat pentru o amenda de 100 lei.

Alte discuții în legătură

Amenda politia comunitara 1715 1715 am primit o amenda in valoare de 1000 de lei de la politia comunitara.... am parcat neregulamentar dansii au venit sa-mi dea amenda, m-am certat cu dumnealor, ... (vezi toată discuția)
Amenda polițe locală Intelly56 Intelly56 Buna seara, in urma cu un an am fost amendat de polita locală ca mancam seminte pe banca si mai dadeam cateva pe jos, am fost legitimat de niste agenti ai ... (vezi toată discuția)
Problema permis suspendat ContSters320491 ContSters320491 Buna ziua, Seara trecuta am patit un mic ghinion circuland cu autovehiculul personal dupa ce am luat o curba am oprit masina pe un trotuar ghinionul meu a ... (vezi toată discuția)