Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Politia locala abuz serviciu. Help
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Politia locala abuz serviciu. Help

Acum 1-2 saptamana am fost oprit de politia locala in parc. Motivul, viteza prea mare in parc cu bicicleta. Asistentul m-a asigurat ca este avertisment, mi-a luat datele si a zis ok, gata. Am plecat si peste 1 saptmana m-am trezit cu proces verbal si amenda 100 lei. Pe proces scria ca am refuza sa semnez cand nici macar nu mi s-a cerut asa ceva. Pot sa fac ceva sa anulez amenda sau sa-i bag bete in roate agentului ?
Cum as putea sa fac plangere la superiorii lui? Merg la sectia respectiva?
Da,mergeti la politie,interesati-va unde este sediul cel mare al politiei judetene sau al Capitalei ( depinde unde locuiti). Nu trebuie sa platiti avocat,stiu ca ptr 100 lei nu se merita nici sa lupti,dar cel putin stii ca mergi intr-o lupta si ca vrei sa lupti impotriva coruptiei si a birocratiei.
Oricum,agentul acela cu ce poate dovedi ca te-a pus sa semnezi si nu ai vrut?
din ce am inteles in cazurile astea judecatorul crede politistul chiar daca aduc martori, daca stiti vreun avocat care ma poate ajuta pe moca. Sunt din capitala